Zajímavosti ze světa motorů

Systém společného užívání automobilů

Systém sdílení automobilů – Carsharing nebo Car Clubs je model půjčování automobilů, kdy si lidé zaregistrovaní v systému půjčují automobil na krátkou dobu, nejčastěji v řádu hodin. Společné užívání automobilů je nejvhodnější pro lidi, kteří potřebují auto jen občas a nevyplatí se jim tak kupovat auto vlastní. Velkou výhodou je i to, že si mohou půjčit přesně ten typ a model auta, který právě potřebují. K dispozici jsou vozy od těch nejmenších městských vozítek až po dodávky a offroady. Organizace pronajímající automobily mohou být buďto běžné komerční autopůjčovny, nebo sdružení majitelů vozů, kteří si dohromady koupí několik vozidel, o které se potom dělí.

Princip společného užívání vozidel je jednoduchý. Jednotlivci užívají výhod osobního vozidla bez nákladů a povinností majitelů. Místo aby člověk vlastnil jedno nebo více automobilů s vysokými pořizovacími a provozními náklady, má k dispozici nejrůznější modely vozů za nesrovnatelně nižší náklady.

Sdílení automobilů neboli carsharing je ale značně odlišné od běžného pronájmu vozidel jak ho známe. Carsharing se od běžných autopůjčoven liší zejména v:

  • systém carsharing není limitován otevíracími hodinami tak jako v autopůjčovně
  • rezervace, vyzvednutí i vrácení vozů je samoobslužné
  • automobil si můžete půjčit na minutu, na hodinu nebo na několik dní
  • vozidla je možno vypůjčit kdekoli v konkrétní oblasti, zpravidla v dosahu hromadné dopravy
  • pojištění a náklady na pohonné hmoty jsou započteny v půjčovném
  • vozidla nejsou servisovány / uklízeny / dotankovávány po každém použití

Takhle vypadá společně vlastněný automobil

Sdílení automobilů může fungovat i v rámci jedné čtvrti, ulice atd. a může být alternativou k vlastnictví automobilu. Zejména to platí v oblastech, kde lze k přemisťování použít kolo, hromadnou dopravu nebo chodit pěšky a automobil je potřeba jen k občasným vyjížďkám mimo město, k převážení větších věcí atd.

Může jít také o alternativu k vlastnění více vozů v rámci jedné rodiny s více řidiči. Dlouhodobá studie společného vlastnictví vozidel ve městě provedená Robertem Cerverou, profesorem městského plánování na kalifornské univerzitě v Berkeley ukázala, že 30% domácností, které se k systému sdílení vozidel přihlásilo, prodalo auto a další alespoň oddálili jeho pořízení. U členů systému rovněž roste užívání kol, hromadné dopravy a chůze.

Sdílení automobilů může pomoci i při snižování znečištění a dopravních kalamit. Nahrazení vlastních aut těmi společně vlastněnými také zásadně snižuje poptávku po parkovacích místech.

Půjčování vozidel v praxi


A jak takové společné užívání automobilů funguje? Rezervace vozidla probíhá přes internet, po telefonu a nebo pomocí sms. Společnost se pak obvykle zeptá na nezbytné informace jako:

  • V kolik hodin budete auto potřebovat?
  • Na jak dlouho budete automobil potřebovat?
  • Kde si chcete auto vyzvednout?
  • Jaký typ vozu preferujete?

Jakmile je rezervace automobilu kompletní a potvrzená, automobil je doručen na domluvené místo. Ve vozidle je umístěná čtečka karet, ke které když zákazník přiloží svou členskou kartu, aktivuje se časový měřič a automobil se odblokuje. Čtečka začne fungovat až v přesnou hodinu, na kterou bylo půjčení vozidla domluveno. Klíče od vozidla pak zákazník najde na smluveném místě v autě. V některých společnostech má například zaregistrovaný zákazník klíč ke schránce, ve které se nachází skutečný klíč od auta.

I když je člen systému většinou zodpovědný za vyčištění auta a doplnění paliva pokud dochází, tak je půjčovna automobilů zodpovědná za dlouhodobé opravy a údržbu vozu. Členové se také musí ujistit, že potom co automobil vrátí, tak je připraven pro dalšího uživatele.

Společné vlastnění automobilů neboli carsharing je zajímavou alternativou k běžnému vlastnictví vozidel a může se v budoucnu stát jedním z pilířů řešení přeplněných městských silnic a znečištěného ovzduší.

AC Půjčovna - pronájem dodávek po celé ČR

AC půjčovna slouží jako přední autopůjčovna dodávek a půjčovna užitkových vozů. K zapůjčení nabízí bezpočet typů užitkových aut do 3,5 t, pronajme Vám dodávky ve všech větších městech (např. Brno, Praha, Ostrava, Olomouc)

Užitkové vozy a auta všech typů a značek

Mezi nejžádanější užitkové vozy patří bezesporu dodávky Ford Transit. Bazar AC Dodávky pak vozidla Ford a další použitá auta a užitkové vozy nabízí i k prodeji - navštivte bazar ACdodávky.cz.