Zajímavosti ze světa motorů

Koncept speciálního vozu Jeep Mighty FC

Jeep Mighty Forward Control Concept je jedním z nejzajímavějších nákladních vozů se kterým se můžete setkat - samozřejmě pokud by u nás jezdil. Tato kombinace terénního auta, náklaďáku a dodávky je vybavena portálovou nápravou, air locker kompresorem, úžasnými pneumatikami BFG Krawler a zcela speciální kabinou. Automobil se rozhodli otestovat v americkém časopisu Truck Trend v testovacím areálu Chrysleru v Michiganu. Výsledek lze shrnout do jedné věty: Jezdí ještě lépe, než vypadá a rozhodně to není běžné nákladní auto.

Původní Jeep Mighty FC

V padesátých a šedesátých letech vyráběl Jeep dodávku Forward Control, která kombinovala velký úložný prostor a výbornou ovladatelnost. Na základě této myšlenky vytvořili ve firmě Mopar Underground moderní verzi Mighty FC, která má předvést novou portálovou nápravu Mopar. Ta je ale schována pod unikátní kabinou řidiče a vypadá úžasně už na první pohled.

Jakmile usednete za volant této terénní dodávky, budete si muset pár minut zvykat. Před vámi totiž není téměř nic. Nástrojový panel je až úplně u okna, tak aby mohli být dodrženy trochu podivné proporce vozu. Trochu vyšší člověk bude mít kolena téměř přitisklá k přední stěně, přičemž náprava je přímo pod řidičovým sedadlem. Motor je usazený mezi sedadly a z části zasahuje i do nákladního prostoru a jeho zvuk je opravdu impozantní. Stejný motor, tedy Pentastar V-6, najdete i v terénním Jeepu Wrangler.

Takhle vypadá nová verze terénní dodávky Jeep Mighty FC

Na první pohled může Jeep FC připomínat starý ruský UAZ, u nás známý především jako vojenská sanitka, který dodnes jezdí třeba v mongolských stepích a horách, kde je velice ceněný hlavně díky jeho jednoduchosti a jízdním vlastnostem v terénu. UAZ je ale přeci jenom oproti FC „normální” dodávka. FC je prostě speciál, který byste například v našich podmínkách jen těžko využili. Přesto si s takovým vozem dokáži představit život právě třeba v Mongolsku nebo v jiné zemi s nedostatkem zpevněných silnic.

Vůz je vybaven vším, co budete v divočině potřebovat. O FC se totiž mluví jako o ideálním například na několikadenní lovecké výlety do divočiny. Pokud tedy všechna zvěř po zaslechnutí jeho motoru ihned neuteče. Ve výbavě nechybí nic důležitého, najdete zde nejen takové samozřejmosti jako je navíjecí zařízení ale i méně obvyklý otvírák na pivo.

Jeep Mighty FC v terénu

Pokud jde o technickou specifikaci, tak jde o dvoudvéřovou terénní dodávku pro dva pasažéry s pohonem všech čtyř kol. Vůz pohání motor Pentastar V-6 DOHC 24-valve o výkonu 285 koní (6400 rpm). O řazení se stará pětistupňová automatická převodovka s možností přepnutí do manuálu. Z nuly na 100 km/h zrychlí za 10.7 sekundy a nejvyšší rychlost je 129 km/h. Terénní dodávka je 5080 mm dlouhá, 2159 mm široká a 2286 milimetrů vysoká. Rozvor náprav činí 2972 mm a pohotovostní hmotnost činí 2948 kg. Malý terénní vůz, se kterým určitě zaujmete všechny, kdo vás s ním spatří, si můžete pořídit za 225.000,- dolarů, což je asi 4,2 milionu korun.

AC Půjčovna - pronájem dodávek po celé ČR

AC půjčovna slouží jako přední autopůjčovna dodávek a půjčovna užitkových vozů. K zapůjčení nabízí bezpočet typů užitkových aut do 3,5 t, pronajme Vám dodávky ve všech větších městech (např. Brno, Praha, Ostrava, Olomouc)

Užitkové vozy a auta všech typů a značek

Mezi nejžádanější užitkové vozy patří bezesporu dodávky Ford Transit. Bazar AC Dodávky pak vozidla Ford a další použitá auta a užitkové vozy nabízí i k prodeji - navštivte bazar ACdodávky.cz.